• SAP Teknoloji Danışmanlığı

  ’Uzun yıllara dayanan Türkiye'nin Veri Tabanı Teknolojileri alanında en önemli şirketlerinden biri olan Ithinka’nın bu alandaki tecrübesini ve bilgi birikimini yeni kurduğu SAP ekibiyle harmanlayarak, müşterilerine Veri Tabanı ve Basis konusunda bütünleşik hizmet verebilmektedir. Bu tecrübe Ithinka’nın SAP Ekosisteminde önemli oyunculardan birisi olmasını sağlamaktadır.  Sistemde kullanıcıların hissetmediği fakat sistemin log olarak bildirdiği hataların kontrolü ve çözümü.

  Karşılıklı prosedürlerin yürütülmesi.

  Basis tarafında çıkan problemlerin giderilmesi.

  Sistemden alınan dump analizlerin incelenmesi, gerekli çözümlerin üretilmesi ve uygulanması.

  Günlük alınan backup’ların sağlıklı olup olmadığının kontrolü ve backup stratejisinin düzenlenmesi.

  Sistemde hissedilen yavaşlamalar için grafiksel olarak memory ve cpu kullanımlarının incelenmesi, gerekli çözümlerin üretilmesi ve uygulanması.

  Disk kapasitelerinin yeterliliğinin gözlemlenmesi, gerekli çözümlerin üretilmesi ve uygulanması.

  SAP ve veri tabanı tarafından release edilmiş sistem ve kernel patch’leri ile gerekli olduğuna karar verildiği zaman hot package’larin uygulanması.

  Müşteri talebine bağlı olarak homojen system copy işlemlerinin yapılması.

  Raporlama sürelerinin kontrolü ve basis tarafında gerekli performans düzenlemelerinin ve Abap tarafındaki düzeltmeler için müşteri bilgilendirilmesinin yapılması.

  SAP üstünde printer tanıtımı ve spool bakımı.

  Sistemin çökmesi durumunda SAP sisteminin SAP standartlarına göre kurulması ve restore / recovery işlemlerinin yapılması.

  SAP ve veri tabanı performans çalışması.

  SLA kapsamında 7/24 destek.

  Kullanıcı yönetimi.

  SAP sistem güvenliğinin sağlanması.


  SAP Sistem Rapoları

  Belirli periyodlarda (haftalık ve aylık) sistem kontrol raporları hazırlanarak iş ortaklarımızın ilgili birimlerinin gerekli aksiyonları doğru zamanda almasının sağlanması amacı ile kendileri ile paylaşılması.
  Sistem Backup Kontrolleri
  Planlı iş kontrolleri
  Background Jobs Kontrolü
  Veri tabanı Performans, tablo doluluk ve büyüme trend kontrolü
  Disk Alanlarının ve bellek kullanımının kontrolü
  CPU kullanım trend kontrolü
  Sistemde performans problemlerine yol açan top SQL’lerin incelenmesi
  Update Hatalarının Kontrolü
  Performans İncelemesi
  Dump Analizi
  Sistem Loglarının Kontrolü
  Spool Kontrolü  SAP Solution Manager

  Ithinka hizmet verdiği SAP kullanan tüm işletmelere SAP Solution Manager aracılığıyla destek vermektedir.


  SAP Solution Manager’da uygulamalar ve sistemler merkezi ve stabil bir şekilde yönetilirken, çözüm güvenilirliği artar, yönetim/destek maliyetlerini de düşürmektedir.

  SAP Solution Manager ile işletmelerin bilgi işlem platformlarındaki bütün SAP ve SAP harici sistemlerin ve uygulamaların yönetilebilirliğini sağlamaktadır.

 • Veri Tabanı Yönetimi

  Uzaktan ve Yerinde 7/24 Veri Tabanı Yönetimi

  Ithinka ‘’Sistem Yönetim Merkezi’’, işletmenizin en kritik bilgi kaynağı olan veri tabanı sistemlerinin kesintisiz ve yüksek performanslı çalışmasını sağlamaktadır.

  Veri Tabanı Yönetim Danışmanlık Hizmeti:

  •Veri tabanı periyodik kontrollerinin yapılması,

  •Veri tabanı performansının takip edilmesi ve optimizasyon çalışmalarının yapılması,

  • Veri tabanının yedekleme ve geri dönüş işlemleri için prosedürlerin oluşturulması ve kurtarma yöntemlerinin geliştirilmesi,

  Gerektiğinde alınan yedeklerden sistemin dönülmesi (restore) veya karşılıklı belirlenecek periyodlarda test amaçlı olarak verinin bir sistemden diğerine aktarımı (clone),


  • Uyarı mekanizmalarının oluşturulması ve uyarıların sorumlu müşteri veritabanı yöneticilerine mail ve sms yoluyla anlık olarak iletilmeleri,

  • Veri tabanı performans gözlem raporlarının incelenmesi,

  • Yeni sistemlerde veri tabanı sizing çalışmasının yapılması ve mevcut sistemler için ilerideki olası kapasite arttırımı senaryolarında danışmanlığın verilmesi.

  Ithinka Veri Tabanı Yönetimi Hizmeti ile size sunduğumuz avantajlar:

  • Sistemleriniz 7x24 izlenir ve gereken durumlarda sistemlerinize anlaşılan hizmet seviyeleri çerçevesinde müdahale edilir.

  • Veri tabanınızın güncelliği garanti altına alınır.

  • Veri tabanınızın büyümesi kontrol altında tutulur.

  • Veri tabanınızın daha hızlı ve kesintisiz çalışması sağlanır.  Veri Tabanı Sağlık Taraması / Database Healtcheck

  Ithinka Veri tabanı uzmanları işletmenizin veri tabanlarını analiz eder ve analiz sonucunda gerekli çalışmaları yerine getirerek sistemlerinizin verimliliğinin artmasını sağlamaktadır.

  Veri Tabanı Sağlık Taraması:

  • Donanım ve işletim sistemi bilgilerinin toplanması,

  • Veri tabanı genel bilgilerinin toplanması,

  • Veri tabani düzeyinde kontrol adımlarının gerçekleştirilmesi,

  • Veri tabanı memory kontrolleri,

  • Veri tabanı performans kontrolleri,

  • Veri tabanı Fiziksel yapısının kontrolleri,

  • Veri tabanı Segment yapılarının kontrolleri,

  • Veri tabanı Güvenlik Kontrolleri,
  • Veri tabanı arşivleme ve yedekleme kontrolleri,
  • Veri tabanı job kontrolleri,
  • Veri tabanı Uygulama kontrolleri.

  Veri Temizliği ve Yeniden Yapılandırma

  Veri Ambarı Projesi: Veri ambarı ve analitik çözümlerde güvenilir veri ile çalışarak başarılı projeler geliştirmenizi sağlar.

  Tekil Veri Görüntüsü: Veri kalitesi sorunlarını çözerek en doğru ve kapsamlı müşteri ve ürün verisini görebilmenizi sağlar.

  Veri Yönetimi: Veri yönetimine getireceğiniz stratejik yaklaşım ile verinin yaşam döngüsünde tüm veri kalitesi problemlerinin tespitini ve verinin yönetiminde tüm ilgili tarafların etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

  Veri Kalitesi çözümü ile şirket içerisinde yaygın veri kalitesi politikaları geliştirebilmenize imkan sağlamaktadır. Veri kalitesi süreçleri iş birimlerinden bağımsız düşünülemez. Bu nedenle veri kalitesi çözümü iş birimlerinin yoğun şekilde veri kalitesi süreçlerine dahil olmasını ve verinin sahipliğini almasını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Veri kalitesi çözümü ile IT ve iş birimi ortak bir platform üzerinde çalışarak tekrar kullanabilir veri kalitesi kuralları oluşturup, kurum içerisinde yaygınlığını sağlayabilme imkanı elde eder.

  Veri kalitesi çözümü üstün profillendirme özelliği sayesinde mevcut verinizdeki kalite sorunlarını kısa zamanda tespit edebilmenize ve bunlara uygun kurallar tanımlayabilmenize imkan sağlar. Çözüm içerdiği bulanık mantık ile sorgulama yeteneği sayesinde yüksek oranda eşleştirme yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu şekilde mükerrer kayıtlarınızı tespit edebilir ve bu kayıtlara istediğiniz müdahaleleri gerçekleştirebilirsiniz.  Veritabanı Performans İyileştirme

  Ithinka Veri tabanı uzmanları veri tabanının çalışması esnasında ortaya çıkabilecek performans problemlerini teşhis edip, problemi ortadan kaldıracak tedbirleri almaya yönelik çözümler üretmektedir.

  • İş kritik operasyonlar

  • Yüksek süreklilik "RAC" implementasyonları


  Felaket Kurtarma Sistemleri 'Dataguard' İmplementasyonları


  Oracle Golden Gateİmplemantasyonları / ETL-CDC-ELT Real Time

  Oracle ETL araçları (Oracle Data Integrator ve Oracle Golden Gate) ile veri yönetimi, veri taşıma, veri değişimi, değişen veri anlık görme hizmeti ve danışmalığı sağlanmaktadır.
  Veri ve Sistem Güvenliği Danışmanlığı

  Oracle Database Security Products implemantasyonları ve danışmanlığı
  Oracle Exadata Danışmanlığı

  Oracle Exadata, hem veri ambarı hem de OLTP uygulama yazılımları için olağanüstü bir performans sağlayan tek veritabanı makinesidir ve bu özellikler onu özel bulutlar için ideal bir platform haline getirir. Tamamen ölçeklenebilir, güvenli ve yedekli sunucular, depolama, ağ ve yazılımdan oluşan eksiksiz bir pakettir. Oracle Exadata ile müşteriler, konsolidasyon aracılığıyla BT maliyetlerini düşürebilir, on kata kadar daha fazla veri saklayabilir, tüm uygulama yazılımlarının performansını artırabilir, sistem entegrasyonu deneme ve yanılmasını ortadan kaldırarak daha kısa pazara giriş süresi sunabilir ve gerçek zamanlı olarak daha iyi iş kararları alabilir.


  Her Oracle Exadata Database Machine'in merkezinde akıllı depolama yazılımıyla sektör standardı donanımı birleştirerek sektörün en yüksek veritabanı depolama performansını sunan Oracle Exadata Storage Server'lar bulunur.


  Geleneksel depolama kısıtlamalarının üstesinden gelmek amacıyla, Oracle Exadata Storage Server veritabanı sunucusu ve depo arasındaki bant genişliğini önemli ölçüde artırmak için güçlü bir paralel mimari kullanır. Exadata Smart Scan, Exadata Smart Flash Cache ve Hybrid Columnar Compression gibi yenilikçi teknolojiler, Exadata'nın veri ambarından online işlem işlemeye veya karma iş yüklerine kadar her şey için olağanüstü performans sunmasına olanak sağlar.


  Desteklenen Platformlar Oracle

  SAP BASIS

  Syabase IQ

  Sybase ASE

  MS SQL

  My SQL
 • Veri Ambarı Danışmanlığı

  Veriambarı ve Raporlama Sistemlerinin Kurulumlarının Yapılması  Sistem Tasarımı  Raporlama İhtiyaçlarının Karşılanabilmesi İçin Uygun Altyapının Hazırlanması  Mantıksal Veri Modelinin Hazırlanması  ETL Akış Yapısının Hazırlanması  Hedef Fiziksel Tablo Yapılarının Belirlenmesi  Veri Ambarının Geliştirilmesi  Seçilecek Veri Ambarı Sistemi Yapısına göre ETL Tasarımının Hayata Geçirilmesi  Raporlama Altyapısının Oluşturulması • İş Zekası Altyapı Geliştirme Hizmetleri

  Raporlama Altyapısı Tasarımı  Raporlama Altyapısının Oluşturulması
  Raporların Oluşturulması

  İnteraktif Dashboard'lar  Interaktif Alert Mekanizmaları

  Belirlenen Sunucu Üzerinde Oracle BI (Business Intelligence) ve Oracle Veritabanı Kurulumunun Yapılması  Belirlenen Sunucu Üzerinde Microsoft BI (Business Intelligence) ve Microsoft SQL Veri Tabanı Kurulumunun Yapılması
 • IOT ve Dijital Dönüşüm

  PLC'lerden, makinelerden ve diğer kaynaklardan topladığımız verileri anlıyor ve veri depolarımızda saklıyoruz.

  İhtiyaçlarınızı doğru anlıyoruz ve saklanan verileri katma değerli analiz süreçlerine tabi tutuyoruz. Tamamen web tabanlı bir uygulama ortamında size raporlar, veri giriş ekranları ve gösterge tabloları dahil, kişiye özel ve kullanıcı dostu arayüzler sunuyoruz.

 • İşletim Sistemi Yönetimi

  İşletim Sistemi Kurulumları

  Cluster Sistem Konfigürasyonları

  İşletim Sistemi Yama ve Güncellemeleri

  Sistem Güvenliği Konfigurasyonları

  Colocation ve Hosting Hizmeti

  Datacenter ve DR Center Hizmetleri

  Desteklenen Platformlar

  Windows

  Linux

  Sun Solaris
 • Datacenter ve DR Center Hizmetleri

   

 • Dış Kaynak (Outsourcing) Temini

  Ithinka; SAP, Oracle, IBM, Microsoft Teknolojileri başta olmak üzere konusunda deneyimli Teknik İş Analisti, Danışman ve Proje Yöneticileri temin etmektedir.
  Dış kaynak kullanımı, günümüzün rekabetçi ortamında ana faaliyet konularına odaklanmak isteyen kurumlara; ana faaliyet konuları dışında kalan, sınırlı uzmanlığa sahip oldukları, yeterli yatırım yapamadıkları veya etkin bir şekilde idare edemedikleri, ancak kurumun geleceği için son derece önemli olan işlerini farklı bir şekilde yönetme ve yerine getirme imkanı sağlamaktadır.
  Dış kaynak kullanımının size sağlayacağı başlıca avantajlar:


  • Yönetim (insan kaynağı ve iş yönetimi) maliyetlerinin düşmesi,


  • Uzun vadede personel maliyetlerinin düşmesi,


  • Daha yetkin personel,


  • Derinliğine kişisel bilgi yerine hem derinliğine hem de genişliğine yetkin kurumsal bilgi havuzu kullanımı,


  • Etkin mesai kullanımı, her zaman hazır yedek personel imkanı (mazeret izni yok, yıllık tatil yok),


  • Kendi işine daha çok odaklanabilme imkanı,


  • Daha açık, raporlanabilir iş yönetimi,


  • İnsan kaynaklarının sirkülasyonundan en az etkilenme,


  • Kişiye bağlılıktan kurtulmak.

  Eğer kurumunuzun proaktif bir destek sözleşmesi yoksa sorun çıktığında bizi arayıp destek alabilirsiniz. Reaktif destek hizmetlerimiz destek süresine göre ücretlendirilmektedir.

  Ithinka’nın size sağlayacağı ilave faydalar:


  • Şirketinizle iş ortaklığı yaparken iç personelinizi de yetiştiririz.


  • Şirketinizin kurumsal yapısına uyum sağlayacak danışmanlarımızı seçerek size hizmet veririz.


  • Esnek ve özverili çalışırız.


  • 6 aylık veya 1 yıllık sözleşmeler yaparak dedike veya ihtiyacınıza yönelik haftanın belirli günleri için danışman talep edebilirsiniz.


  Detaylar ve hizmet bedelleri için lütfen bizimle irtibata geçin.

 • Uygulama Geliştirme

  İhtiyaç Analizi

  Mantıksal / Fiziksel Model Tasarımı

  Kodlama (Java / .NET)

  Dökümantasyon / Aktarım

  Anahtar Teslim Yazılım Projeleri

 • Donanım Tedariği ve Bakımı

  Auto Id Çözümleri ( Motorola / Intermec / Datalogic / Mobilecompia / Zebra )

  Endüstriyel El ve araç terminalleri

  Barkod Yazıcılar

  Barkod Okuyucular

  Wireless Access Point'ler

  Endüstriel Panel PC'ler

  Sunucu Tedariği ( HP / Sun / IBM )

  PC ve notebook tedariği ( HP / Acer / Toshiba / Dell / Sony / Samsung)
 • CRM / Sharepoint/Portal Danışmanlığı

  Şirket içi dağıtık yapıları ve farklı ürünler için ekran açmaları kullanıcılara zor gelmektedir ve işleriniz yavaşlamaktadır bunun için MS Sharepoint Portal ile tam entegre çözümler ve içerik yönetimlerinin sağlamasını sağlamaktadır.

  CRM

  Müşterilerinizi ve dökümanlarınızı kontrol altında tutmanızı sağlayan ve müşterilerinizi yönelik çözümleri ve aksiyonları tek bir platformda toplamaktır. Müşterilerinizi kontakları, sizinle olan kurum ilişkisini, Satışlarınızı, Kampanyalarınızı, Tekliflerinizi, İskonto oranlarınızı, Emaillerinizi, Servislerinizi tek bir platformda toplayabilir ve yönetebilirsiniz.

 • WEB Tasarım ve Barındırma Hizmetleri

  Web Sitesi Tasarım ve Uygulama Hizmetleri

  Domain ve Alan Barındırma Hizmetleri

  E-ticaret Site ve Entegrasyonları

  Logo ve Kurumsal Kimlik Uygulamaları
 • Eğitim

  Oracle Eğitimleri

  Microsoft Eğitimleri

  Linux ve UX eğitimleri